To było inne ANIMATORIUM niż zwykle…

26 i 27 listopada 2021 roku w PPM Zajezdnia miała miejsce kolejna odsłona cyklicznego, organizowanego przez Stowarzyszenie TRATWA od 2014 roku, wydarzenia – ANIMATORIUM – spotkania animatorów młodzieży, poświęconego edukacji nieformalnej i animacji. Tym razem było jednak trochę inaczej, to nie młodzież znalazła się w centrum uwagi. Dużo więcej czasu poświęciliśmy działaniom lokalnym.

Piątkowy (26.11.) program dotyczył merytorycznych i teoretycznych aspektów animacji społeczno-kulturalnej. W pierwszej części pani Anna Hejda, trenerka z wieloletnim stażem, poprowadziła warsztat pt. „Metody aktywne w pracy z grupami”, skierowany do animatorów społeczności lokalnych z wrocławskich Centrów Aktywności Lokalnych. W warsztacie wzięło udział 12 osób z 10 organizacji pozarządowych działających na terenie Wrocławia.

Wykład trenerki Ann Hejdy. Wokół stołów kilkanaście osób oglądających prezentację wyświetlaną na ekranie.

Druga część dnia poświęcona była STREETWORKINGOWI. Grupa Mobilnej Pracy z Młodzieżą praktykująca działania terenowe, miała okazję spotkać się online z niemieckim ekspertem. Dyskutowano m.in. o szansach streetworkingu we Wrocławiu.

Wykład na temat streetworkingu. Osoba prowadząca wskazuje słowa zapisane na białej tablicy, obok wyświetla się prezentacja. Wokół małych stolików siedzą osoby słuchające wykładu.

W sobotnie przedpołudnie (27.11.) spotkaliśmy się na ŚNIADANIU ANIMATORÓW. Było dużo rozmów, tych formalnych i trochę mniej, merytorycznych i kuluarowych. Dzieliliśmy się doświadczeniami i nawiązywaliśmy relacje. Ot, spotkanie ludzi z tej samej branży. Atmosferę umilała kawa, herbata i wspólnie przygotowane śniadanie (takiej różnorodności śniadaniowych potraw Zajezdnia już dawno nie widziała!). Formuła spotkania chyba się sprawdziła, więc będziemy ją na pewno kontynuować.

Apetyczne potrawy na stole podczas "Śniadania animatorów"

Druga część dnia odbyła się pod znakiem animacji społeczno-kulturalnej w praktyce. Zaprosiliśmy naszych sąsiadów i sąsiadki do KAWIARENKI TEMATYCZNEJ. Grupy, które regularnie się u nas spotykają, miały okazję zaprezentować swoje działania i zaprosić na cotygodniowe spotkania „Kawiarenek…”. Tego popołudnia jednocześnie odbyły się zajęcia językowe, plastyczne, można było pograć w gry planszowe, ping-ponga, czy bilarda. Oczywiście przy kawie, herbacie i ciasteczkach! Najważniejsze jednak było samo spotkanie i możliwość spędzenia czasu razem. Dziękujemy!

Cztery osoby prowadzące rozmowy w Kawiarence Tematycznej. Na sztalugach prezentowane są obrazki, na ścianach zdjęcia. Na stole poczęstunek i prace plastyczne.