NASZA MISJA:

Jest to przede wszystkim miejsce samorealizacji i samorozwoju młodzieży. Działanie skierowane jest w dużej części do wychowanków pieczy zastępczej i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Ale nie tylko. Schronienie może tu znaleźć każdy, pod warunkiem respektowania umowy wewnętrznej.

Obszar działania to animacja społeczno-kulturalna rozumiana jako czynne (nie bierne) uczestnictwo w działaniach grupowych i zespołowych na rzecz innych. Sposób działania to budowanie bliskich relacji z młodymi ludźmi i towarzyszenie im w procesie odkrywania własnej tożsamości. Podstawową wartością jest różnorodność i pole do eksperymentu.

FORMY PRACY Z MŁODZIEŻĄ:

  • Projekty indywidualne – powinny pozostawiać młodzieży pełną swobodę działania i nawiązywać do ich zainteresowań, pasji i uzdolnień.
  • Warsztaty rozwoju osobistego i pracy zespołowej – kształcone są umiejętności „autooceny” i „autorefleksji”.
  • Warsztaty doskonalące umiejętności indywidualne – np. zajęcia kulinarne, taneczne, improwizacji kabaretowej – zależnie od zainteresowań.
  • Warsztaty wyjazdowe – integracja grupy, edukacja pozaformalna.
  • Wolontariat na rzecz innych organizacji.
  • Spotkania międzynarodowe.
  • Klub młodzieżowy – otwarty codziennie 15.00-20.00.

ZASOBY do dyspozycji młodzieży:

  • Sale seminaryjne, sala koncertowa, pracownie tematyczne (ciemnia, studio nagrań, sala prób, warsztat techniczny).
  • Sprzęt elektroniczny (komputery, rzutniki, aparaty fotograficzne).
  • Różnorodne materiały animacyjne – m.in. chusta Klanzy, szczudła, slackline.
  • Miejsca noclegowe.

Zależy nam na współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi i łączeniu elementów edukacji formalnej z pozaformalną w pracy z młodzieżą. Uważamy, że dzięki temu młodzież zyska szersze perspektywy rozwoju.

Projekt „Zróbmy to razem”

„Dzięki doświadczeniu z mojego pierwszego projektu, napisanie kolejnego było już łatwiejsze. W pierwszym naprawiałem rowery z kolegą, w drugim to dzieci miały naprawiać je z nami. Tym razem stworzyłem opis, budżet i harmonogram niemal samodzielnie. Jestem z tego dumny, a z efektów
bardziej zadowolony niż z pierwszego działania. To jest jakaś magia, że tym razem poszło to tak
sprawnie i szybko”.

Projekt „Nie takie gary straszne jak je malowali”

„Myślałam, że jak wejdę do domu samotnej matki, to tam panie całe w skowronkach będą zapisywać się na warsztaty kulinarne. No, niestety. Projekt prowadziłam z koleżanką. Weszłyśmy, powiedziałyśmy, o co chodzi, a tu niespodzianka. Zero entuzjazmu.

Udało się. Przyszły. Były pogaduchy, śmiechy i buzie całe w jedzeniu. Dzieciaki miały frajdę, a dziewczyny sobie poplotkowały […]. Fajnie, że pomogliśmy, bo trzeba pomagać. Nie można zostawić człowieka, jak jest w dole. No jak!”.

Projekt „Pokoloruj swój świat”

„Pani pedagog postawiła jeden warunek – ma być scena z bajki, żadne tam gangsterskie malowidła. Wymyśliliśmy, że bajkowe postaci z największym jajem to pingwiny z Madagaskaru. Zrobiłem szkic i pingwiny przeszły, ale po pewnych poprawkach. A to trzeba było usunąć złote łańcuchy, a to musiały być mniej wojownicze, a to miny trzeba było zrobić przyjaźniejsze. Ale cierpliwie chodziliśmy do gabinetu pedagog i poprawialiśmy […]. Najważniejsze, że namalowały to dzieciaki ze szkoły. Ustawiliśmy w szeregu 40 dwunastolatków i po kolei każdy podchodził, żeby robić swój kawałek. Czasem trzeba było pomagać im naciskać spray, bo miały za słabe paluchy. Ale wyszło super”.

KONTAKT

Stowarzyszenie TRATWA
ul. Legnicka 65 Wrocław
Wojciech Staniewski
tel. 519 338 733
e-mail: [email protected]
faceboook.pl/mojemiejscengo

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław