Polsko-niemieckie spotkanie wielkanocne

Trzy dziewczyny siedzą przy stole i tworzą ozdoby wielkanocne.

W październiku skontaktowała się ze mną Sara Orlalaender z centrum młodzieżowego Pegasus w Senftenbergu w Brandenburgii. Zaproponowała zorganizowanie wspólnej wymiany młodzieży online między naszymi dwiema instytucjami. Tematem naszego spotkania miały być Święta Bożego Narodzenia. Niestety spotkanie musiało zostać odwołane z powodu epidemii. Niedługo później jednak już planowaliśmy nowe spotkanie i jako temat ustaliliśmy nowe święto – Wielkanoc.

Spotkanie odbywało się dwa dni. Nasze grupy młodzieżowe były złożone z 4-5 osób. Pierwszego dnia zaczęliśmy od poznawania siebie w zabawny sposób. Np. poprzez grę „alle die” („wszyscy którzy”). Następnie odbyły się wycieczki po naszych pomieszczeniach, aby rzucić okiem na centrum młodzieżowe w innym kraju. Na koniec dnia usiedliśmy wszyscy razem i rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych w Polsce i w Niemczech. Okazało się, że w Polsce Wielkanoc jest postrzegana i obchodzona bardziej religijnie niż w Niemczech. W Niemczech niewiele osób wiąże Wielkanoc ze zmartwychwstaniem Jezusa, tyko częściej z zajączkiem, który roznosi czekoladowe jajka.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zabawy na rozgrzewkę. Projektem tego dnia było malowanie jajek wielkanocnych na różne sposoby i różnymi technikami. Używaliśmy do tego najróżniejszych rzeczy, jak np. ołówków woskowych, lakieru do paznokci, brokatu, piórka itd. Wyszły bardzo kreatywne i różnorodne dzieła. Na koniec prezentowaliśmy i podziwialiśmy nasze pisanki i… pożegnaliśmy się.

Ozdoba wielkanocna z wydmuszki - złoty kurczaczek
ozdoba wielkanocna z wydmuszki - czerwona dama w długiej sukni
ozdoba wielkanocna z wydmuszki - różowa świnka