Dzień otwarty PPM Zajezdnia, czyli co się dzieje za murem?

2 października 2021 roku odbył się Dzień Otwarty PPM Zajezdnia. Ideą było pokazanie naszym sąsiadom i sąsiadkom – co dzieje się za murem przy Legnickiej 65. Poprosiliśmy o pomoc naszych przyjaciół, którzy na co dzień współtworzą z nami to miejsce oraz współpracujące z nami grupy/organizacje. Wspólnie udało nam się stworzyć różnorodny program.

Grupa seniorów przy stolikach w sali na parterze PPM Zajezdnia.

Seniorzy mogli skorzystać z Informatycznego Punktu Konsultacyjnego, wziąć udział w animacjach tanecznych (odtańczona została m.in. belgijka), czy porozmawiać w językach obcych – w ramach Kawiarenki Językowej.

Pięć osób tańczących na dziedzińcu przed PPM Zajezdnia.

Swój stolik miało stowarzyszenie Pomysł na Życie (zrzeszające i aktywizujące seniorów), z którym blisko współpracujemy.

Grupa seniorów na dziedzińcu PPM Zajezdnia.

Była z nami również reprezentacja Firleja, która dzieliła się swoim doświadczeniem w animacji lokalnej. Stowarzyszenie Zgrane Pilczyce i Kozanów przygotowało stół z grami planszowymi, z których chętnie skorzystała nasza młodzież.

Stół z grami planszowymi na dziedzińcu. Przy stole młodzież grająca w grę karcianą.

Klub Młodzieżowy „Moje Miejsce” zadbał o animacje – były szczudła, slackline, żonglerka, trick board, fotobudka… Jednak największą atrakcją okazały się duże bański mydlane, które zachwyciły wszystkich – i dużych i małych.

Dwie osoby puszczają wielkie bańki na dziedzińcu PPM Zajezdnia.

Dzięki temu, że dopisała nam pogoda, parking zmienił się w strefę chill out – stoliki, leżaki… były nawet palmy! Za grillem stanęli nasi przyjaciele ze stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności – laureaci tegorocznych Mistrzostw w Grillowaniu oraz już tradycyjnie Wojtek. Pyszną kawę serwował nam Staszek z kawiarni Pikafka. Natomiast Jakub z Pracowni Artystycznej Muszkacik zadbał o to, żeby było na czym „oko zawiesić” rozstawiając stoisko z ręcznie robioną biżuterią.

Przy grillu pozują trzy osoby.

Po południu odbyła się część artystyczna wydarzenia. Otworzył ją wernisaż wystawy fotograficznej młodzieży z Klubu „moje Miejsce” pt. „Między nami” – autorski materiał powstał podczas warsztatów fotograficznych z Anetą Marciniak.

Korytarz na piętrze PPM Zajezdnia. Na ścianach zdjęcia w ramkach. Kilkanaście osób ogląda wystawę.

Następnie na sali koncertowej wystąpił Teatr Ekstrawersja w czytaniu performatywnym tekstu Szymona Bogacza (scena „Wschód” ze sztuki pt. „Wschód, Południe, Zachód, Północ”), a Klub Młodzieżowy „Moje Miejsce” zaprezentował teatr cieni według własnego scenariusza.

Spektakl teatralny: dwie osoby na scenie wokół okrągłego stolika.
Spektakl teatru cieni: Na tle białej zasłony cień dwóch osób, które klęczą i się przytulają.

Dodatkową niespodzianką był spontaniczny występ chóru Wrocław Respect Choir – prowadzonego przez Maćka Wojciechowskiego – który szczególnie zapadł w pamięci naszym seniorom.

Publiczność w sali koncertowej PPM Zajezdnia słucha koncertu. Występuje chór złożony z kilkunastu osób.

W trakcie całego wydarzenia odbył się również happening „Wokół dialogu”. Materiały fotograficzne i nagrania z rozmów będą wykorzystane w celu stworzenia wystawy na temat dialogu – czym dla nas jest i jaki może być? Więcej informacji o wernisażu wystawy niebawem!