WYDARZENIA ZREALIZOWANE W roku 2015

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W ORGANIZOWANYCH WYDARZENIACH. INFORMACJE SĄ DOSTĘPNE W AKTUALNOŚCIACH.

I. UROCZYSTY ŚWIATOWY DZIEŃ KOBIET Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH GOŚCI- 26.03.2015

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet zorganizowane przez naszych seniorów pod wodzą Andrzeja Turkiewicza, w którym uczestniczyło 50 osób. Goście mogli obejrzeć przygotowaną przez seniorów wystawę o Dniu Kobiet oraz posłuchać chóru seniorów oraz solistów. Panie upiekły ciasta dla uczestników wydarzenia. Rozdano dyplomy w podziękowaniu za pracę wolontariacką osób zaangażowanych w organizację działania.

II.SPOTKANIE Z KULTURĄ ROMSKĄ IM. BRONISŁAWY WAJS – PAPUSZY- 26.05. 2015

Spotkanie poświęcone kulturze romskiej. Słuchacze mogli wysłuchać chóru seniorów i solistów śpiewających pieśni romskie i recytacji wierszy Bronisławy Wajs – Papuszy. Obejrzeć specjalnie na tą okoliczność przygotowane wystawy pt.: „Cyganie” – autorstwa Pana Andrzeja Turkiewicza; „Naszej Mamie”- autorstwa Pana Stanisława Chmury. Przygotowano także potrawy cygańskie. Wśród publiczności wybrano króla i królową cyganów – osoby mające najlepsze stroje cygańskie. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób.

III.DZIEŃ OTWARTY ZAJEZDNI DLA MIESZKAŃCÓW WROCŁAWIA – 31.05.2015

Nasz chór seniorów wystąpił podczas dnia otwartego Zajezdni, na który zaproszeni zostali mieszkańcy Wrocławia.

IV. WIECZOREK TANECZNY – 4.07.2015

Duet muzyczny PaOla Musik w składzie: Aleksandra Żyromska-wokalistka i Paweł Lepszy- klawiszowiec mający próby w Zajezdni zadebiutowali wieczorkiem tanecznym w Zajezdni. Zaprosiliśmy seniorów z Wrocławia, którzy mieli okazję potańczyć przy dawnych szlagierach.

VI. IV WROCŁAWSKI PRZEGLĄD AMATORSKICH CHÓRÓW SENIORALNYCH – ELIMINACJE – 1.10.2015

W PPM Zajezdnia odbyły się eliminacje IV Wrocławskiego Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych, w których uczestniczyło 350 osób. Zaprezentowało się na scenie 19 amatorskich zespołów muzycznych, chórów senioralnych z Dolnego Śląska:

1.Zespół Śpiewaczy – Klub Seniora „BAKARA”
2.Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku ”ATENA” z Obornik Śl.
3. Zespół „JAWORZYNIANIE”- Samorządowy Ośrodek i Biblioteka Publiczna – Jaworzyna Śl.
4.Chór „KAMERALNY” przy RUTW w Rudzie Śl.
5. Chór MAGNOLIA
6.Chór Żeński „GLORIA” z Mikołowa
7. Chór „DUMKA” Sp. Mieszkaniowa Kozanów
8. Chór „GAJOWICE”
9. Chór „ASTER” Centrum Kultury Agora – Wrocław
10.Stowarzyszenie męskie śpiewacze „CHÓR DNIA JEDNEGO” z Prochowic
11.Zespół Śpiewaczy „SAMI SWOI” z Radwanic
12. Zespół „ŚLĘŻANKI” – Borek Strzeliński
13.Chór „ECHO” przy PKPS ZO Wrocław
14.Zespół Śpiewaczy „ASTER” KGW Domasław
15.Zespół śpiewaczy „AKORD” Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – Świebodzice
16.Zespół Wokalny „NESTOR” z Bielawy
17.Chór UTW Oleśnica „CANORUS”
18.Zespół Wokalny „AMAZONKI” – PKPS
19. Chór „KUŹNICZANIE”

Każdy z zespołów, chórów przygotował repertuar złożony z 2 utworów. Występy oceniane były przez 4 osobowe jury.

VII. IV WROCŁAWSKI PRZEGLĄD AMATORSKICH CHÓRÓW SENIORALNYCH –GALA- 10.10.2015.

W PPM Zajezdni w sali konferencyjnej odbył się uroczysty koncert/ gala IV Wrocławskiego Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych, na której zaprezentowały się wyróżnione chóry, zespoły wyłonione w drodze eliminacji 1 października.

Laureatami zostali:

Zespół „Ślężanki” – nagroda publiczności – Borek Strzeliński
Zespół śpiewaczy „SAMI SWOI” – z Radwanic
Zespół śpiewaczy „AKORD” – Świebodzice
Zespół śpiewaczy „Jaworznianie” – Jaworzyna Śląska
Chór KAMERALNY – Ruda Śląska
Chór Dnia Jednego – Stowarzyszenie Męskie Śpiewacze – Prochowice
Chór żeński „GLORIA” – Mysłowice – wyróżnienie dziennikarzy i wydawców
Gościnie wystąpił Zespół RADOŚĆ z Wrocławia.

W koncercie uczestniczyło 160 osób. Wszystkim wyróżnionym wręczono statuetki i dyplomy.

Całe przedsięwzięcie IV Wrocławskiego Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych odbyło się w ramach Dni Seniora przy współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej z Wrocławia i Stowarzyszenia Tratwa. Pomagała nam grupa wolontariuszy seniorów z Sektora 3. Dofinansowanie na realizację części zadań otrzymaliśmy od Gminy Wrocław.

VII. MIX KULTURALNY- 23.10.2015

Projekt zrealizowany przez uczestników warsztatów kulinarnych Pana Witolda Zarównego i Panią Renatę Chmielewską oraz naszych wolontariuszy z EVS: Laurę z Hiszpanii, Ise i Diogo z Portugalii oraz Dana z Rumunii, którzy przygotowali specjalne wydarzenie dla seniorów.

Całe wydarzenie odbyło się 23 października w sali koncertowej. Zaproszeni goście mogli spróbować tradycyjnych potraw z Portugalii, Hiszpanii, Rumunii, które przygotowali nasi wolontariusze m.in.: gazpacho, omlet hiszpański, mamałyga, zupę z kapusty.

Nasi wolontariusze uczyli seniorów tradycyjnych tańców narodowych: Laura kroków Flamenco i Salsy, Dan ludowego tańca rumuńskiego a Diogo z Iza tańca z miotłą:)

W tle grała muzyka, można też było pograć w tradycyjne gry z krajów naszych wolontariuszy.

W wydarzeniu brało udział 40 osób.

VIII. UROCZYSTOŚCI OKAZJI Z DNIA NIEPODLEGŁOŚCI – 29.11.2015

Seniorzy przygotowali wystawę przedstawiającą bohaterów narodowych oraz prezentację w Power Point o Armii Krajowej. Chór zaśpiewał patriotyczne pieśni. Przeprowadzono konkurs historyczny. Na zakończenie uczestnicy przy wspólnym stole spożyli przygotowane przez siebie potrawy, w tym „wojskową” zupę.

IX. WIECZOREK TANECZNY-10.12.2015

Seniorzy z własnej inicjatywy zorganizowali wieczorek taneczny zakompaniamentem zespołu grającego przeboje z lat ich młodości.

WYDARZENIA REALIZOWANE W 2016 R.

  1. SPOTKANIE Z KOLĘDAMI -30.01.2016. Występ chóru seniorów z repertuarem świątecznym oraz wspólne śpiewanie kolęd. W spotkaniu brało udział 25 osób.

II. SPOTKANIE Z BALLADĄ I PIOSENKĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ- 28.04.2016. Występy wokalne seniorów -solistów i duetów.

III. PRELEKCJE MULTIMEDIALNE O PODRÓŻACH dla seniorów organizowane we współpracy z Stowarzyszeniem Popowiczanie. Odbyły się 3 prelekcje:

1.”Albania pretendentką do tytułu królowej turystyki” (24 luty). Spotkanie prowadziła Pani Teresa Słabińska. W spotkaniu brało udział 40 osób.

2.”W poszukiwaniu czaru Polesia” (16 marca) spotkanie prowadzone przez Emilię Nowaczyk. W spotkaniu brało udział 25 osób.

3. „Zamki, duchy i wrzosy- magiczna Szkocja” (13 kwietnia)- prowadząca Teresa Słabińska. 25 uczestników spotkania.

Zaproszeni goście mają możliwość poznania kultury, historii, sztuki danego kraju/ regionu, dowiedzenia się co jest warte zwiedzenia. Spotkania te mają na celu zachęcenie seniorów do aktywnego spędzania wolnego czasu. Prowadzącymi są również seniorzy, którzy zwiedzili dany kraj i opowiadają o swojej podróży, pokazują zdjęcia.

IV. WIECZORKI TANECZNE- organizowane przez seniorów. Uczestnicy tańczą przy śpiewie i akompaniamencie zespołu grającego stare szlagiery.